PCR Supplies
Filtered Search Results
Invitrogen™ PureLink™ PCR Purification Kit
The PureLink PCR Purification Kit provides a more convenient, rapid, and high-yielding purification process compared to other companies' kits.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | For better long-term performance, it is recommended to store the purification columns at 2°C to 8°C. |
| Format | Kit |
| Sample Type | PCR Products |
| Isolation Technology | Silica Spin Column |
| Run Time | 10 min. |
Applied Biosystems™ Absolute Q™ Universal DNA Digital PCR Master Mix (5X)
Absolute Q Universal DNA Digital PCR Master Mix is compatible with a broad range of applications and over 20 million Applied Biosystems predesigned TaqMan Assays, eliminating the need to design custom assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ PCR Master Mix (2X)
Thermo Scientific PCR Master Mix is a 2X concentrated solution of Taq DNA Polymerase, dNTPs, and all of the components required for PCR, except DNA template and primers.
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | No |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Standard PCR |
Thermo Scientific™ Phusion Flash High-Fidelity PCR Master Mix
Thermo Scientific Phusion Flash PCR Master Mix was developed to save valuable laboratory time.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phusion Flash II DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 25X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | High-Fidelity PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Fast |
| Color | Colorless |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Applied Biosystems™ TrueMark™ Comprehensive Microbiota Control
The TrueMark Comprehensive Microbiota Control contains a linearized multi-target plasmid pool with microbial target sequences commonly used on Custom OpenArray panels. The control has targets relevant to many microbial profiling applications, including respiratory tract, urinary tract, vaginal microbiota, and antibiotic resistance research.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry ice |
|---|---|
| Format | Tube |
| Shelf Life | 2 years |
| Product Line | TrueMark |
| Detection Method | Primer-probe |
Thermo Scientific™ RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid Reverse Transcriptase |
| Reverse Transcriptase | RevertAid |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| For Use With (Application) | RT-PCR |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR
The Thermo Scientific Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR, available with or without dsDNase, is a convenient system optimized for cDNA synthesis in two-step quantitative RT-PCR (RT-qPCR) applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Phire Tissue Direct PCR Master Mix
Thermo Scientific Phire Tissue Direct PCR Master Mix has been developed for amplification of DNA directly from a wide variety of tissues obtained from mice, human, fish, birds and insects.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Medium |
| Includes Label or Dye | Yes |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Genotyping,Hot-start PCR |
| PCR Method | Direct PCR |
| Polymerase | Phire Hot Start II DNA Polymerase |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | Direct PCR Master Mix |
| Sample Type | Tissue |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Starting Material | DNA |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Advanced miRNA cDNA Synthesis Kit
Kit uses 3' poly-A tailing and 5' ligation of an adaptor sequence to extend the mature miRNAs present in the sample on each end prior to reverse transcription.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ TaqPath™ ProAmp™ Master Mix
TaqPath ProAmp Master Mix is for high-throughput genotyping and copy number variation protocols requiring uncompromising reliability and accuracy, even in the presence of inhibitors commonly found in clinical samples.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C in the dark. |
| For Use With (Application) | Genotyping |
| PCR Method | qPCR |
| Multiplex Capability | 4-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Includes | dUTP, UNG/UDG |
| Thermostability | 72 hr., Assembled Reaction |
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
| Product Type | qPCR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, QuantStudio 12k Flex, QuantStudio 3, QuantStudio 5, QuantStudio 6 Flex, QuantStudio 7 Flex, ViiA 7 System, ViiA 7 Dx, QuantStudio Dx, StepOnePlus System, StepOne System |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Inhibitor Tolerance (Simple) | Very High |
| Target Specificity | cDNA or gDNA only |
| Product Line | TaqPath |
Invitrogen™ Cells-to-CT™ 1-Step TaqMan™ Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Like other members of the Cells-to-CT™ product family, the Cells-to-CT™ 1-Step TaqMan™ Kit makes it possible to perform expression analysis directly from cultured cells without RNA purification.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | Tube |
| Product Type | 1-Step qPCR kit |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT Fast System, 7900HT System, QuantStudio™, ViiA™ 7 System, StepOnePlus™ System, StepOne™ System, Real-Time PCR Systems or Thermal Cyclers, 7500 Fast Dx System, QuantStudio 6 and 7 Pro systems, QuantStudio 7 Flex system, QuantStudio 3 and 5 systems, QuantStudio 12k Flex system, QuantStudio 6 Flex system |
| Sample Type | Mammalian Cells |
| Reaction Speed | 7 min. |
| Reagent Type | Cell Lysis |
| Starting Material | 10-100,000 Cells |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Product Line | Cells-to-CT, TaqMan |
| Detection Method | TaqMan |
Thermo Scientific™ Maxima H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific Maxima H Minus Reverse Transcriptase (RT) was developed through in vitro evolution of M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity but lacks RNase H activity due to mutation in RNase H domain of M-MuLV RT.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 15 to 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Reverse Transcription Reagents
TaqMan Reverse Transcription Reagents provide the necessary reagents for reverse transcriptase-PCR (RT-PCR). Random hexamers, oligo (dT)16, and reverse primers are included for cDNA synthesis flexibility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | MultiScribe |
| Size (Final Product) | Up to 5 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 50 U/μL |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Phusion™ Plus DNA Polymerase
Thermo Scientific Phusion Plus DNA Polymerase is a hot-start, high-fidelity DNA polymerase that brings together protein fusion technology and universal primer annealing.
| Shipping Condition | Room Temp or Wet Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phusion Plus DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | >100X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 15 to 30 sec./kb |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Thermo Scientific™ DreamTaq™ Hot Start PCR Master Mixes
Thermo Scientific DreamTaq Hot Start PCR Master Mix is a ready-to-use 2X reaction mix that includes DreamTaq Hot Start DNA Polymerase, DreamTaq buffer, magnesium, and dNTPs.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | DreamTaq DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |